Cesta hrdinov: Hrdina o násilí nemlčí

Stiahnuť hru na App Store

 

THE CLIENT:

Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch vzniklo v roku 2014 ako organizačná zložka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Hlavnou úlohou projektu “Detstvo bez násilia” je zviditeľniť problematiku násilia na deťoch v očiach verejnosti a poskytnúť informácie o možnostiach pomoci.

THE CHALLENGE:

Násilie páchané na deťoch je téma, o ktorej sa nehovorí ľahko. To však neznamená, že by sa o nej hovoriť nemalo, práve naopak. Po prvýkrát mala byť kampaň “Detstvo bez násilia” cielená priamo na deti a nie na dospelých ako v predošlých rokoch. Ako však s témou oboznámiť práve veľmi špecifickú cieľovú skupinu 6 až 12 ročných detí, ktorých sa násilie priamo týka? To už bolo na nás.

THE DELIVERY:

Vedeli sme, že riešenie, ktoré vytvoríme musí byť dostatočne jednoduché a vizuálne atraktívne, aby zaujalo mladšie deti, no zároveň dostatočne pútavé a pokročilé, aby oslovilo aj tých starších.

Vytvorili sme mobilnú aplikáciu - presnejšie hru. Deti sa v nej vžijú do role hrdinov, ktorí sa s násilím stretli, no nezľakli sa a rozhodli sa proti nemu bojovať. Nie však ďalším násilím. Hlavnou myšlienkou kampane, ktorá hru sprevádzala bola idea, že hrdina je ten, kto o násilí nemlčí.

Deti sme tak počas celej kampane nabádali, aby o svojich zážitkoch otvorene rozprávali a stali sa tak hrdinami. Kampaň zastrešili dva hashtagy #tosanerobi #tosapovie, ktoré učia deti rozoznávať, čo je násilie a motivujú ich proti nemu konať.  

V hre Cesta hrdinov si deti vyberú svojho hrdinu a následne cestujú po ostrovoch, na ktorých sa stretávajú a oboznamujú s rôznymi druhmi násilia formou minihier. Úlohou hráča je vždy poraziť zlého náčelníka ostrova, ktorý pácha násilie na domorodých deťoch.

Deti sa tak interaktívnou a pútavou formou dozvedajú, čo sa považuje za násilie a aké má následky. Nezabudli sme však ani na to, čo násilím nie je. Krátkymi minihrami sa deti dozvedia napríklad to, že pokiaľ musia podstúpiť bolestivé lekárske vyšetrenie, je to pre ich dobro.  

Mysleli sme aj na to, aby mohli deti počas hrania kontaktovať príslušnú inštitúciu v akomkoľvek momente a požiadať tak o pomoc. Keďže hovoriť o násilí nie je jednoduché, museli sme to deťom čo najviac zjednodušiť. Preto majú na výber z 3 možností: telefonicky, chatom alebo prostredníctvom formulára.

V hre sme využili niekoľko základných herných mechaník, no pridali sme aj zaujímavé kúsky ako napríklad poháňanie plachiet lode fúkaním do mikrofónu či napínanie žíl na ruke pomocou zabudovaného gyroskopu v smartphone či tablete. 

 

Úspešne sa nám podarilo dostať náročnú tému k cieľovej skupine takou formou, ktorá je ňou nielen akceptovateľná, no je aj pútavá a zaujímavá. Hru Cesta hrdinov: Hrdina o násilí nemlčí si môžete stiahnuť v App Store aj v Google Play

 

 

Bratislava

viac

New York

x