7 dôvodov prečo sa nám na WebExpo 2016 páčilo

Na WebExpo 2016 sme sa vybrali v silnom developerskom a managerskom zložení s jasným poslaním nasávať. Vedomosti.

Neverili by ste, ale týždeň pred konferenciou nebolo možné zohnať normálne ubytovanie v centre Prahy. V úplnom zúfalstve sme nakoniec v deň pred konferou bookli malý penzión v Prahe 9. Ako nám bolo neskôr vysvetlené kamarátom žijúcim v Prahe, Praha s týmto očíslovaním hádam ani neexistuje. 

V jednej z našich izieb bola síce vitrína plná porcelánových bábik a do centra mesta sme sa trepali dvoma spojmi skoro hodinu, ale bola to jednoznačne lepšia voľba ako spať v metre či na lavičke na Václaváku s miestnym koloritom.

Počiatočný fail s ubytovaním nám nakoniec vynahradili dva skvelé dni v Lucerne, nabité prednáškami a inšpiráciou.

 

Prečo sa WebExpo 2016 oplatilo?

1. Silný line up hneď za rohom

Nemusíme letieť do Lisabonu alebo Londýna, aby sme si vypočuli prednášky od ľudí ako Michael Lopp (momentálne VP of Engineering zo Slacku, predtým má v CVčku napr. Pinterest a Apple), Peter Morville (Information Architect zo Semantic studios) alebo Mark Pollard (UX and brand strategist, ktorý pracoval aj pre Leo Burnett či McCann). Praha je na skok, majú skvelé pivo a ani tá diaľnica už nie je až taký horror, ako kedysi.

Spomínaný Michael Lopp bol asi najočarujúcejší speaker celej konferencie. Prednáška o dvoch typoch ľudí (Volatiles a Stables) a prečo potrebujeme v pracovnom tíme oboch, zarezonovala a zároveň pobavila. 

Volatiles sú tí, s ktorými sa ťažko spolupracuje, pretože nerešpektujú pravidlá hry a vytvárajú si vlastné. Prichádzajú často so skvelými nápadmi a dokážu veci rozhýbať (správnym aj nesprávnym smerom), ale väčšinou ich nedokážu dotiahnúť do konca. 

Stables milujú procesy a nenávidia chaos. Veci doťahujú do zdarného konca, nesmiete ale od nich očakávať revolučné zmeny a riskantné rozhodnutia.

Najväčší Volatile, s ktorým Michael pracoval, bol Steve Jobs. Posledná veta, ktorú mu Jobs povedal do očí bola: "Michael, you have a super shitty taste in blue..." Doteraz sa vraj Michael občas prichytí pri myšlienke: "Would Steve fire me for doing this?"


2. Krutá pravda o agile

Chlapci z Heureka.cz nám počas prednášky "How we killed agile" od srdca vysvetlili, že agile certifikáty si môžeme strčiť za klobúk

Môžeme si tam rovno strčit aj všetky predstavy o tom, že dokážeme dopredu vymyslieť, popísať a naceniť všetky funkcie softvéru, ktorého vývoj potrvá pol roka. Nedajbože ich ešte aj naplánovať v Gantt charte a odprezentovať vedeniu a klientom. A potom ten plán nedajbože dodržať. 

So agile it is...

 

3. Organizácia nestála za starú bačkoru

Netreba od WebExpa čakať nemeckú prezícnosť, predsa len sme stále na "domácej pôde". 

Registrácia ale bola rýchla a bezproblémová, občerstvenie nebolo vôbec zlé, Lucerna mala fantastickú atmoséru a medzi sálami sa dalo prejsť suchou nohou. Wifi viac-menej fungovala. Nič nás vyslovene nenaštvalo, za čo dávame veľký hejterský palec hore.

Jediné čo zamrzelo, bola kapacita meších sál (Kino a Music bar) - na niektorých prednáškach sa stálo takmer vo dverách, resp. sme prvú polovicu prednášky prestáli v rade na schodoch. Naopak, Great hall bola občas poloprázdna a neskutočne hlučná kvôli sponzorským stánkom.


4. Všetko bolo v pohybe

Adrian Zumbrunnen (UX designer z Google) a Tom Giannattasio (Product manager z InVision) mali inšpiratívne prednášky na tému pohybu v designe webov a appiek. Viacerí speakri sa venovali využitiu princípov storytellingu a storyboardingu v designe. Robili ste už wireframe alebo explikáciu produktového prototypu pomocou stop motion videa? My si to vyskúšame pri designe najbližšej appky. Nízkonákladový wow effect zaručený.


5. Startup Heaven or Hell

Obrovská časť (možno až príliš veľká) prednášok sa niesla v duchu startupov a ich lessons learned. V Sillicon Valley je očivdne normálne naplánovať si operáciu v celkovej anestéze na ráno, aby ste už poobede mohli šéfovi reportovať na meetingu. Lukáša Linkharta z Apiary to celkom zaskočilo.

Najvačší dojem zanechal Mr. Pančík (Represent.com), ktorý nám vysvetlil, že na rozbeh miliónového biznisu nepotrebujeme dať okamžitú výpoveď, opustiť rodinu a presťahovať sa do co-worku. Stačí doména za dolár, templatová landing page a dobrý nápad.

Andrej Pančík z Represent.com - prednáška "You don't need anything"


6. Vyvážený pomer businessu, designu a developmentu

Developerské prednášky potešili, čuduj sa svete, srdcia našich developerov. Prednášky na témy business, stratégia, design a UX potešili manažérsku časť vyslaného teamu. Za klientmi prichádzame vďaka tomu s hŕbou nápadov a trošku inak premýšľame nad ich zadaniami.

Pozor, konfera nie je o grafickom designe - ak sa tu chcete dozvedieť o trendoch v tejto sfére, nie ste na úplne správnom mieste. Aspoň nie na tomto ročníku.


7. Is this the real life, or just a fantasy?

Áno, zopár prednášok sklamalo tým, že sa niesli v čisto teoretickej rovine, alebo išlo o nehanebné self promo bez pridanej hodnoty. 

Absolútne nám to vynahradila napr. prednáška od  UX dizajnéra Jana Kvasničku (BTW videli ste eshop českej IKEA? - nočná mora...), vďaka ktorému máme spísaný zoznam bodov o tom, ako vylepšiť mobilnú veziu nášho e-commerce riešenia. Čaká nás éra menšieho počtu bugov vďaka prednáške o zavedení code review culture od Niny Zakharenko (Software Engineer z Braintree). 

Johannes Schlüter (Lead Developer v Oracle) mal počas prednášky o MySQL zopár postrehov, z ktorých sa tešia naši systemáci. A hlavne naše databázy :)

 


V dobrom aj v zlom, v chorobe aj v láske, zostávame ti verní WebExpo a vidíme sa o rok! A ubytovanie riešime aspoň mesiac vopred…

Zdieľať

Bratislava

viac

New York

x